Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Regaty Ósemek Wioślarskich

Już po raz 6. rozegrano regaty wioślarskich ósemek ze sternikiem o Puchar Rektora UJ. Tradycja, która narodziła się w 2014, od lat stanowi sportowy akcent obchodzonego 12 maja Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na starcie zawodów w Zakolu Wisły u podnóża Wawelu co roku stawiają się drużyny reprezentujące najwyższy poziom wioślarstwa w Polsce.

W tym roku na około kilometrowej trasie regat rywalizowały męskie i kobiece osady Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczą w Krakowie, UJ Collegium Medicum i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W zaciętym biegu finałowym osad męskich, w którym walka trwała do ostatniego pociągnięcia wioseł, zwyciężyli wioślarze Politechniki Wrocławskiej. Wyprzedzili oni zaledwie o sekundę (jedna sekunda i trzy setne) ubiegłorocznych triumfatorów regat - osadę Uniwersytetu Jagiellońskiego i tym samym zdobyli Puchar Rektora UJ.

W rywalizacji osad kobiecych najlepsze okazały się zawodniczki z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, które pokonały reprezentantki UJ. Zwyciężczynie odebrały Puchar Sekretarza Generalnego Akademickiego Związku Sportowego.

Puchar Kanclerza UJ, który wręczany jest najszybszej osadzie regat, zdobyli zawodnicy z Politechniki Wrocławskiej. W trzecim biegu regat pokonali oni trasę w czasie 1 minuty, 55 sekund i 26 setnych.

Dyplomy, medale i puchary zawodnikom wręczali: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec, zastępcy Kanclerza UJ - Gerard Żychowicz i Marek Uliński oraz prorektor AGH ds. kształcenia prof. Anna Siwik i prezes AZS Kraków Marek Szlachta.

Kibice zmierzyli się z tzw. „wiosłami na sucho", czyli stacjonarnymi ergometrami wioślarskimi. Ci z nich, którzy pokonali dystans 655 metrów (odniesienie do 655. rocznicy założenia uczelni) otrzymali pamiątkowe koszulki od organizatorów regat, którymi były Biuro Sportu UJ oraz Klub Uczelniany AZS UJ.

Podczas trwania regat prowadzona była także zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum im. św Łazarza w Krakowie.

Autor tekstu: M. Kopiejka

Fotorelacja: zobacz.

Plakat Regat Ósemek Wioślarskich

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

KU AZS UJ