Mistrzostwa UJ w narciarstwie alpejskim

11 stycznia nastąpił mocny i szybki wjazd w sportowe wydarzenia Nowego Roku w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dokładnie to już w wigilię tego dnia miały miejsce bezpośrednie przygotowania do tradycyjnego wydarzenia drugiego piątku roku jakim są Mistrzostwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w narciarstwie alpejskim. Rozgrywane one są od 5 lat na gościnnych stokach stacji narciarskiej Kaniówka Ski w Białce Tatrzańskiej.

Przygotowano tyczki, płachty do bramek, omówiono wstępnie trudność obu alpejskich konkurencji, przygotowano właściwą oprawę oferty Apress Ski i z nadzieją wypatrywano słonecznego poranka.

Większość uczestników zawodów zaokrętowała się w Studium WFiS UJ do jak zwykle gościnnego Błękitnego Autosana  kierowanego pewnie przez sympatycznego kierowcę Romana, i po niespełna 2 godzinach spokojnej jazdy dotarła pod stok.

Tam już w Biurze Zawodów wydawano a to vouchery posiłkowe, a to karnety narciarskie całodniowe, mistrzowskie niespodzianki i te najważniejsze: numery startowe.

W przepięknej wręcz alpejskiej scenerii błękitu nieba, słońca oraz minimalnym mrozie – czyli pogodzie dla narciarzy najlepszej – rozegrano dwie konkurencje po dwa biegi w każdej. Jako pierwszą konkurencję szybkościową – slalom gigant. Tu każdy kolejny start był lepszy, a każdy z blisko 50 uczestników znacząco poprawiał swój czas w drugim przejeździe. Po zakończeniu wszystkich biegów w slalomie gigancie nastąpiła kilkudziesięcio minutowa przerwa na nabranie sił przez zawodników i przestawienie bramek przez organizatorów.

Ustawiono „super fajny slalom” jak stwierdziła gwiazda zawodów – reprezentantka Polski Justyna Sikora – i znowu każdy miał szansę poprawić swe osiągnięcia w dwóch punktowanych przejazdach.

Suma czasów w slalomie gigancie i slalomie decydowała o miejscu w tych konkurencjach; zaś suma najlepszych czasów z biegów ze slalomu giganta i slalomu skutkowała miejscem w konkurencji dwuboju. Ta konkurencja zwana „O Puchar Zimowego Krasnala” najbardziej przypadła do gustu najmłodszym, chociaż i tu od emocji obserwujących tabelę wyników topił się śnieg na trasie. Walczono o każde miejsce, o każdą sekundę, o pobicie swych rekordów.

Kilku już zaprawionych w bojach mistrzowskich narciarzy, debiutanci, zawodowcy i amatorzy białego szaleństwa, dorośli i dzieci – każdy uczestnik prócz wspomnianych atrakcji po zakończeniu zawodów i swego ostatniego biegu otrzymywał dedykowany limitowanej edycji medal.

Oczywiście w każdej z sześciuciu kategorii byli też medaliści – wszak to Mistrzostwa UJ – ale o tym poniżej. Najważniejsze że wszystkim dopisywały zdrowie i humory, zaś nade wszystko było bezpiecznie.

Po krótkiej i wesołej ceremonii nagrodzenia wszystkich dzieci i wszystkich zdobywców miejsc na podium każdy miał jeszcze kilkadziesiąt minut na dowolne szaleństwo na całym już stoku Kaniówka.

Niektórzy postanowili omawiać taktykę na sezon 2020 w murach gościnnej Karcmy u Dziubasów.

„Jesteśmy przygotowani na grubo ponad setkę uczestników” – mówili organizatorzy zawodów. Zapraszamy więc wszystkich narciarskich rajderów z Uniwersytetu na 2020 rok.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom udziału, szczególnie tym najmłodszym.

A jak było – można przekonać się oglądając galerię foto/video.

Warto – tak kwitował każdy pytany o start w zawodach.

Z naszej strony „dobre układy z górą” spowodowały, że „Pogoda była!”.

Zaskoczmy się wszyscy i stwórzmy w 2020 roku tłok na stoku!
Mistrzostwa przygotował zespół Biura Sportu UJ.
Obsługę sędziowską i stawianie slalomów zapewniła Szkoła Narciarstwa i Żeglarstwa Lider
Posiłki zapewniała Karcma u Dziubasów
Możliwość jazdy (stok, karnety) Ośrodek narciarski Kaniówka Ski.

Plakat MUJ 2019