Mecz Charytatywny UJ vs AGH

Po dwuletniej przerwie związanej z Pandemią Covid-19, ósmy raz w historii dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu osób z organizacji studenckich działających przy Uniwersytecie Jagiellońskim (AllinUJ, KU AZS UJ) i Akademii Górniczo-Hutniczej (URSS AGH), Samorządu Studentów UJ doszło do Charytatywnego meczu UJ vs AGH, imprezy, która na trwałe wpisała się już w kalendarz akademickich rozgrywek sportowych w Krakowie. Tegorocznym beneficjentem wydarzenia była Organizacja, na którą zbierano środki - Salam Lab - zapewniająca pomoc lokalową, transportową, tłumaczeniową czy prawną każdej Ukraince i każdemu Ukraińcowi, którzy chcą opuścić swój kraj i szukać schronienia w Krakowie (podczas wydarzenia zebrano blisko  11 tys zł).

Tradycyjnie miejscem batalii dwóch największych Uczelni Małopolski była hala przy ul. Reymonta 22. Na boisku rywalizowały ze sobą reprezentacje uczelniane – siatkarek i koszykarek, a na trybunach brać studencka, która wypełniła trybuny do ostatniego miejsca. Wszyscy byli zaopatrzeni w szaliki, flagi, kapelusze, chorągiewki.

Mecze rozpoczęły się od przywitania uczestników wydarzenia przez Władze Uczelni - które reprezentowane były przez Panią Prorektor UJ  ds. współpracy międzynarodowej Prof. Dorotę Malec i Prorektora ds. Studenckich AGH Prof. Rafała Dańko . Następnie przy nastrojowym świetle, muzyce i dymie na boisko wybiegły siatkarki, przywitane przez zgromadzoną na hali publikę.

Dający się wyczuć nastrój święta i zabawy wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego zamienił się w „walkę” na parkiecie i na trybunach. Tą pierwszą podgrzewały same zawodniczki swoim zaangażowaniem, a drugą prowadzący wydarzenie, zachęcając do dopingu koleżanki. Pierwszego seta wygrały zawodniczki AGH 25:19, drugiego zespół UJ 25:18. O końcowym wyniku spotkania decydował tie-break, w którym, „wojnę nerwów” wygrały zawodniczki AGH 15:10.

Kolejnym akcentem charytatywnego wydarzenia był mecz koszykarek. Przed spotkaniem trudno było określić faworyta tego meczu. Mecz był niezwykle wyrównany i bardzo zacięty. Najwięcej sportowych  emocji dostarczyła czwarta kwarta. Na kilkanaście sekund przed końcem spotkania drużyna AGH prowadziła 3 punktami i wykonywała dwa rzuty osobiste. Wydawało się, że mając taki atut po swojej stronie to AGH wygra mecz. Niestety oba rzuty były chybione, zawodniczki UJ popisały się znakomitą zbiórką i wyprowadziły szybką kontrę. Niesamowitym rzutem zza linii 3 pkt popisała się zawodnicza UJ wyrównując stan meczu i doprowadzając do dogrywki! Nie był to koniec emocji, gdyż również pierwsza dogrywka zakończyła się remisem i o końcowym rezultacie musiała zadecydować kolejna dogrywka. Ostatecznie ten pasjonujący mecz wygrały zawodniczki z UJ 53:50.

Zwycięstwo UJ w meczu koszykówki sprawił, że o zwycięstwie w VIII Meczu Charytatywny UJ vs. AGH decydowała wymyślona przez organizatorów dodatkowa konkurencja – rzuty zza linii 3 pkt. Tam również potrzebna była dogrywka, gdyż po pierwszej serii obie zawodniczki oddały po 1 celnym trafieniu do kosza. Ostatecznie wygrała Akademia Górniczo Hutnicza, doprowadzając do remisu 4-4  (2013 – UJ, 2014 – AGH, 2015 – UJ, 2016 – AGH, 2017 – AGH, 2018 – UJ, 2019 – UJ, 2022 - AGH).

Tym samym pamiątkowy puchar na rok trafił do gabloty AGH.

Czekamy na kolejną odsłonę tej historycznej już rywalizacji!

Dziękujemy za Wasz doping i hojność!

Zawodniczkom dziękujemy za zaangażowanie i sportową rywalizację!

Do zobaczenia za rok!

Fotorelacja: zobacz.