Uniwersytecki Test Coopera - edycja jesienna

W minioną sobotę (11.09 br.), po rocznej przerwie, odbył się Uniwersytecki Test Coopera (edycja jesienna) - próba wytrzymałościowa, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej (którą, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu).

Pierwszy raz od ponad roku, aktualna sytuacja pandemiczna pozwoliła na organizację większej imprezy sportowej dla naszej społeczności akademickiej. Również po dwóch latach wróciliśmy na - dobrze znany naszym uczestnikom - obiekt sportowy MOS Kraków przy ul. Plac na groblach 23 w Krakowie.
Wszystkich, którzy chcieli sprawdzić swoją aktualną formę fizyczną i zdecydowali się przybyć na stadion przywitała piękna wrześniowa pogoda – wymarzone warunki do biegania.

Na stadionie pojawiali się studenci, doktoranci, pracownicy naukowi, rodziny z dziećmi i Krakowianie nie związani z naszą Alma Mater, by wspólnie spędzić czas na sportowo. Najmłodszy uczestnik testu miał skończone 7 lat, a najstarszy uczestnik - 57.

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli 12miutowy test, tradycyjnie otrzymali na mecie wodę mineralną, a następnie certyfikat upamiętniający start w UTC określający przebiegnięty dystans oraz do wyboru: pamiątkową koszulkę biegową, saszetkę, bidon na wodę lub daszek dla biegaczy.

Organizatorów cieszy, że pomimo pandemii, sporo miłośników biegania postanowiło spędzić sobotnie przedpołudnie na sportowo.

Tym razem UTC uzyskał status imprezy międzynarodowej. W tym samym czasie na Cyprze, kadra archeologiczna UJ prowadząca wykopaliska archeologiczne na agorze w Pafos, również wzięła udział w naszym teście – nie w Krakowie a właśnie w centrum starożytnego miasta. Zorganizowali Uniwersytecki Test Coopera wokół agory, która akurat stanowiła kwadrat o wymiarach 100x100 m, czyli  tyle co stadion sportowy. Test ukończyło 18 osób, wśród nich znajdowali się studenci, wolontariusze oraz pracownicy IA UJ. Całą drużynę wystartowała do biegu Pani Prof. Ewdoksja Papuci-Władyka - kierownik projektu.

Uniwersytecki Test Coopera na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń sportowych, które odbywają się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Najbliższy odbędzie się na wiosnę – 28.05.2022 r.

Serdecznie zapraszamy!

Foto i videorelacja: zobacz.

Plakat UTC 2021