Regaty Ósemek Wioślarskich

Piąty raz u stóp wawelskiego wzgórza, w zakolu Wisły odbyły się Regaty Ósemek Plakat Regat ósemek wioślarskichWioślarskich o Puchar JM Rektora UJ. Na najpiękniejszej trasie regatowej w Polsce stanęły do sportowych zmagań zespoły reprezentujące różne polskie uczelnie. W tym roku zażarta sportowa rywalizacja rozegrała się pomiędzy kobiecymi i męskimi osadami reprezentującymi: Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską, Akademię Górniczo-Hutniczą, UJ Collegium Medicum i oczywiście Uniwersytet Jagielloński. Do zawodów przystąpiła także kobieca osada Uniwersytetu Warszawskiego, ale na skutek kolizji w obszarze startowym, w której ucierpiały zawodniczki i łódź, wycofały się one z rywalizacji.
Tradycja zmagań wioślarskich na Wiśle została wskrzeszona w 2014 roku. Wtedy to, z okazji przypadającego jubileuszu 650-lecia założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biuro Sportu UJ zorganizowano pierwsze zawody o puchar rektora naszej uczelni. Przez lata osady UJ starowały ze zmiennym szczęściem, ale tegoroczne zawody okazały się wielkim triumfem naszych wioślarzy i wioślarek.
Męska osada Uniwersytetu Jagiellońskiego nie tylko zajęła pierwsze miejsce w regatach i zdobyła Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także wywalczyła Puchar Kanclerza UJ, przyznawany za najszybsze pokonanie trasy. Wioślarze UJ dokonali tego w czasie 2 minut, 6 sekund i 10 setnych. Drugie miejsce zajęli także zawodnicy z naszej uczelni - wioślarze z UJ Collegium Medicum.
W rywalizacji kobiet najlepsze okazały się zawodniczki reprezentujące AGH, w ręce których powędrował Puchar Sekretarza Generalnego AZS. Drugie miejsce zdobyły wioślarki z UJ Collegium Medicum.
W zwycięstwie naszych sportowców dopomogła zapewne nowa łódź UJ - "Nawojka", która zadebiutowała w tym roku na regatach. Zakupiona została dla sekcji wioślarskiej w ubiegłym sezonie, wykonana jest w całości z karbonu, waży 96 kg i należy  do światowej czołówki wyczynowych łodzi wioślarskich.
Dyplomy, medale i puchary zawodnikom wręczali: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec, zastępcy Kanclerza UJ - Gerard Żychowicz i Marek Uliński oraz prorektor AGH ds. kształcenia prof. Anna Siwik i prezes AZS Kraków Marek Szlachta.
Program regat obejmował nie tylko zmagania sportowe. Widzowie zawodów mogli sprawdzić swoją kondycję, pokonując dystans 654 m w "wiosłach na sucho", czyli na stacjonarnych ergometrach wioślarskich. Podczas trwania imprezy prowadzona była także zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum im. Św Łazarza w Krakowie.

Wyniki zawodów:zobacz.

Fotorelacja z zawodów: zobacz.