Mistrzostwa UJ w narciarstwie alpejskim

13 stycznia 2018 r. Mistrzostwa UJ w narciarstwie alpejskim zainaugurowały sportowy Plakat Mistrzostw UJ w narciarstwierok 2018 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tradycyjnie gościliśmy na stoku Kaniówka w Białce Tatrzańskiej. Na starcie Mistrzostw stanęło blisko 40 uczestników - studentów, doktorantów, pracowników uniwersytetu i ich dzieci. Rywalizacja rozpoczęła się ok godz. 11:00,
a wcześniej zawodnicy mieli okazję zapoznać się z trasą. Pierwszą rozgrywaną konkurencją był slalom gigant.

Po pierwszym przejeździe pracowników uniwersytetu wśród kobiet prowadziła Maria Mituś Kenig (Wydział Lekarski),
a u mężczyzn Patryk Hartwich (Wydział Lekarski). - To już pewna tradycja - skomentował zwycięstwo swojego kolegi Bartłomiej Gorzkowski (Zespół Pieśni i Tańca UJ Słowianki). Najlepszą studentką była Magdalena Wysoczyńska (Wydział Filozoficzny). Przed drugim przejazdem najciekawiej zapowiadała się rywalizacja studentów, gdzie Maciej Świerz (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) o 0,29 sekundy wyprzedzał Alfreda Sosgórnika (Studiów Międzynarodowych i Politycznych). Ostatecznie po dwóch przejazdach lepszy okazał się ten drugi o zaledwie 0,08 sek.!
Zwycięscy konkurencji Slalomu Giganta (suma czasów dwóch najlepszych zjazdów):
- Anna Rostworowska (dziewczynki)
- Julian Bubak (chłopcy)
- Magdalena Wysoczyńska (studentki)
- Alfred Sosgórnik (studenci)

Po zakończeniu giganta nastąpiła przerwa, w czasie której organizatorzy przygotowali trasę slalomową.  O godzinie 13:00 zawodnicy stanęli na starcie. Ponownie najlepszą pracowniczką uniwersytetu była Maria Mituś Kenig. Również Patryk Hartwich nie pozwolił się nikomu wyprzedzić. Podobnie jak gigancie wśród studentek triumfowała Magdalena Wysoczyńska.  Prawdziwą dominację wśród studentów potwierdził ponownie Alfred Sosgórnik, który był także bezkonkurencyjny w slalomie, pokonując drugiego Macieja Świerza łącznie w dwóch przejazdach o 2,89 sek.

Lepszy z dwóch rezultatów slalomu i giganta zawodników był liczony do klasyfikacji dwuboju. O ile wśród pracowników zwycięzcy obu płci byli oczywiści (zarówno Maria Mituś Kenig, jak i Patryk Hartwich wygrali gigant i slalom), o tyle rywalizacja studentów była o wiele bardziej zacięta (różnice czasów oscylowały w okolicach 1 sekundy). Żaków dzieliła niewielka różnica - ledwie 0,98 sekundy na korzyść Alfreda Sosngórnika.
Każdy kto ukończył zawody narciarskie, po przekroczeniu linii mety otrzymywał z rąk Kierownika BS UJ Konrada Wełpy pamiątkowy medal mistrzostw.
Zwycięscy konkurencji Slalomu (suma czasów dwóch najlepszych zjazdów):
- Julia Aleksandrowicz (dziewczynki)
- Julian Bubak (chłopcy)
- Magdalena Wysoczyńska (studentki)
- Sosgórnik Alfred (studenci)

Jak zwykle atrakcją dnia była rywalizacja dzieci w ramach „Pucharu Krasnala”. Po niezwykle wyrównanych zjazdach i pasjonującej walce wśród dziewczynek najlepszą okazała się Anna Rostworowska, która wyprzedziła Julię Alexandrowicz, triumfatorkę slalomu. W kategorii chłopców w obu konkurencjach wygrał 9-letni Julian Bubak. Za plecami zwycięzcy znaleźli się 8-letni Miłosz Tusiński i 9-letni Jakub Suliński.

O 15:00 rozpoczęła się ceremonia zakończenia Mistrzostw Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdobywcy trzech pierwszych pozycji z każdej kategorii dostali upominki, zaś zwycięzcy prestiżowego dwuboju dodatkowo otrzymali pamiątkowe puchary.

W klasyfikacji dwuboju (suma czasów dwóch najlepszych zjazdów z slalomu i slalomu giganta), w swoich kategoriach najlepsi okazali się:
- Anna Rostworowska (dziewczynki)
- Julin Bubak (chłopcy)
- Magdalena Wysoczyńska (studentki)
- Alfred Sosgórnik (studenci)

Zawodnicy podkreślali, że trasa była wymagająca, mimo trudnych warunków atmosferycznych udało się zakończyć zawody bez poważnych kontuzji.

Podczas dekoracji zwycięzców Prorektor ds. Collegium Medicum Prof. Tomasz Grodzicki pogratulował zwycięzcom osiągniętych wyników, wszystkim zaś udziału i sportowej postawy. Jednocześnie zaprosił wszystkich do startu w Mistrzostwach UJ już za rok!

Autobus ze zmęczonymi lecz pełnymi wrażeń zawodnikami odjechał do Krakowa o 18:00.

Do zobaczenia na stoku za rok!