Regaty Ósemek Wioślarskich "o Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego"

9 maja w zakolu Wisły pod Wawelem stawiło się osiem osad wioślarskich, gotowych do rozegrania kolejnych regat o Puchar Rektora UJ.
Na uważanym przez wielu za najpiękniejszy torze regatowym w Polsce najlepsi okazali się wioślarze reprezentujący Uniwersytet Warszawski.Plakat Regat Ósemek Wioślarskich o Puchar Rektora UJ

Do zobaczenia za rok! - zapowiadał rektor UJ prof. Wojciech Nowak na zakończenie zorganizowanych w 2014 roku z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Regat Ósemek Wioślarskich. Rektorska obietnica została dotrzymana, bo oto 9 maja 2015 roku w zakolu Wisły pod Wawelem stawiło się osiem osad wioślarskich, gotowych do rozegrania kolejnych regat o Puchar Rektora UJ. Na uważanym przez wielu za najpiękniejszy torze regatowym w Polsce (odcinek rzeki wzdłuż Bulwaru Podolskiego i Wołyńskiego) zobaczyliśmy rywalizację zespołów reprezentujących Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską oraz gospodarzy regat - Uniwersytet Jagielloński i UJ Collegium Medicum.

Przed zawodami ślubowanie osad przyjęła na przystani AZS przy ul. Kościuszki prof. Maria Jolanta Flis, prorektor UJ ds. rozwoju. Potem rozpoczęła się wspaniała rywalizacja sportowa. W walce o trofeum rozegrano w sumie 13 biegów. Najlepsza okazała się osada A Uniwersytetu Warszawskiego i to jej rektor UJ prof. Wojciech Nowak wręczył puchar.  Drugie miejsce zajęli wioślarze osady B Akademii Górniczo-Hutniczej, trzecie - również zespół z AGH, osada A.

Na czwartym miejscu uplasowała się osada Uniwersytetu Jagiellońskiego, a tuż za nią zawodnicy reprezentujący UJ Collegium Medicum.

Kolejne miejsca zajęły:

  • miejsce 6. Uniwersytet Wrocławski
  • miejsce 7. Uniwersytet Warszawski (osada B)
  • miejsce 8. Politechnika Wrocławska

Zawodników na scenie oprócz rektora UJ dekorowali także: prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, prorektor AGH ds. studenckich prof. Anna Siwik, Bartłomiej Korpak, sekretarz AZS, sędzia główny zawodów Marta Marszałek oraz Konrad Wełpa, kierownik Biura Sportu UJ, które zorganizowało regaty.

Na zakończenie regat wręczono także Puchar Kanclerza UJ, który przyznawany jest osadzie, która osiągnęła najlepszy czas w regatach. Najszybciej dystans ok 1000 metrów pokonali wioślarze pierwszej osady (A) Akademii Górniczo-Hutniczej.

Na wodzie ścigały się także osady żeńskie. Poza oficjalnymi regatami rozegrany został także wyścig pomiędzy mieszaną załogą "weteranek" krakowskich klubów i studentkami UJ Collegium Medicum, które musiały uznać wyższość swych bardziej doświadczonych koleżanek.

Program regat był znacznie szerszy niż tylko wyścigi na wodzie. Zebrani na bulwarze mogli oglądnąć pokaz karate tradycyjnego w wykonaniu podopiecznych dwukrotnego mistrza świata Pawła Janusza, a także pokaz aerobiku sportowego.

Przygotowano również atrakcyjny sprawdzian dla kibiców, którzy mogli sprawdzić swoją kondycję i technikę , próbując przepłynąć dystans 651 metrów (symbolizujących lata istnienia naszej uczelni) w „wiosłach na sucho" czyli na stacjonarnych ergometrach wioślarskich.

Regaty Ósemek Wioślarskich o Puchar Rektora UJ mają na razie krótką historię, ale starają się nawiązywać do najlepszych tradycji krakowskiego wioślarstwa. Mają zostać rozegrane także za rok. Pozostaje mieć nadzieję, że zawody te na trwale wpiszą się w kalendarz imprez akademickich, wyznaczając jednocześnie nową jakość sportów wodnych w Krakowie.

(Autor tekstu: Mariusz Kopiejka, Dział Promocji i Informacji UJ).

Uczestnicy Regat UJ:

Logo UJ    Logo CM UJ   Logo AGH

Logo UW    Logo UWr    Logo PWr

Oficjalne Wyniki Regat: zobacz.

Oficjalna strona Regat UJ: zobacz.

Regulamin Regat: zobacz.

Fotorelacja: zobacz.

Do zobaczenia za rok!