Kryptonim Filipides - 42 195 m.

Logo Cracovia MaratonKrakowski maraton już po raz 13 ściągnął do stolicy Małopolski, rekordową liczbę - 6704  biegaczy z różnych zakątków Polski i świata, nie tylko słowiańskiego, nie tylko tego w najbliższym sąsiedztwie. Bieg główny ukończyło 5378 zawodników, o 959 więcej niż przed rokiem. Trasę XIII CM najszybciej pokonał Kenijczyk Edwin Kirui, który na mecie krakowskiego Rynku Głównego uzyskał czas 2:15:17. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Elizabeth Jeruiyot Chemweno, 2:38:06.
W tym szacownym gronie sympatyków biegania społeczność Uniwersytetu Jagiellońskiego reprezentowała 14-osobowa grupa pracowników i studentów naszej Alma Mater. Amatorzy biegania tradycyjnie stanęli przed startem do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia tym razem pod budynkiem Collegium Novum UJ. Z uwagi na intensywne opady deszczu, jakie panowały w tygodniu poprzedzającym start CM oraz ze względu na podniesienie się stanu wody Wisły, organizatorzy dokonali korekty trasy niedzielnego biegu (pierwotna trasa XIII CM była zaplanowana częściowo na bulwarach wiślanych). Niedzielna aura w chwili rozpoczęcia biegu okazała się łaskawa i dawała nadzieje na uzyskanie dobrych rezultatów. Jak przed każdym startem, każdy z zawodników miał przygotowany taktyczny plan na swój bieg - starał się biec swoim tempem zgodnie z indywidualnymi możliwościami fizycznymi i aktualną dyspozycją w tym dniu. Zawodnicy UJ biegli w różnych grupach i w różnych odstępach czasowych.
Reprezentanci UJ dotarli do mety XIII Cracovia Maraton w komplecie. Większość z naszych reprezentantów uzyskała czas poniżej 4 godz. Gratulujemy! XIII maraton krakowski przyniósł dla każdego wiele nowych wrażeń, mimo tego, że dla większości nie był to pierwszy start na dystansie 42,195km. Dla niektórych była to bolesna lekcja pokory i nieoczekiwanych reakcji organizmu, dla innych – doskonały bieg z osiągnięciem życiowych czasów. Rewelacyjne  14 miejsce w klasyfikacji generalnej, uzyskał student Wydziału Zarzadzania i Komunikacji Społecznej UJ (Katedra Zarządzania w Turystyce) Pan Mateusz Wolnik, uzyskując czas 2:40:49. Dodatkowo Pan Mateusz został zgłoszony przez Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Jagiellońskiego do Mistrzostw Polski AZS w Maratonie (odrębna klasyfikacja w CM), w których zajął drugie miejsce!
Również bardzo dobre i wysokie 37 miejsce w klasyfikacji generalnej uzyskał Pan Łukasz Gacek, Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Był to już czwarty udział reprezentantów UJ w festiwalu biegowym Cracovia Maraton. Bieganie w Krakowie i w całej Polsce staje się coraz popularniejsze. Można spodziewać się, że w przyszłym roku Uniwersytet Jagielloński będzie reprezentowany przez grono zagorzałych sympatyków biegania z naszej Alma Mater.

Uniwersytet Jagielloński podczas XIII Cracovia Maraton reprezentowało szacowne grono pracowników naukowo-dydaktycznych, administracyjnych i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Mateusz WolnikWydział Zarzadzania i Komunikacji Społecznej UJ

mgr  Łukasz Gacek - Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschod, SMiP UJ

Jan PorębskiWydział Prawa i Administracji UJ

Hubert Kwiecień - Wydział Prawa i Administracji UJ

Karolina ZajdelWydział Biologii i Nauk o Ziemi UJ

mgr Mateusz BabulaBiblioteka Jagiellońska UJ

 dr Maciej UlasKatedra Geometrii Algebraicznej i Teorii Liczb UJ

dr n. med. Grzegorz MargasZakład Medycyny Rodzinnej UJ

Maciej TurlejWydział Filozoficzny UJ

Adam BaldyWydział Prawa i Administracji UJ

Piotr Zązel Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ

Kathrene Gaweł Wydział Prawa i Administracji UJ

Sylwia Szpytma Wydział Matematyki i Informatyki UJ

dr. hab. Marcin MazurInstytut Matematyki UJ

Oficjalne wyniki naszej reprezentacji - zobacz.

Klasyfikacja generalna - zobacz.

Klasyfikacja Mistrzost Polski AZSzobacz.

Szczegółowe informacje dotyczące biegu można znaleźć na stronie organizatora http://www.zis.krakow.pl/pl/cracovia-maraton/aktualnosci/

Serdecznie gratulujemy  wszystkim reprezentantom UJ i zapraszamy w przyszłym roku akademickim.

Fotorelacja z zawodów: zobacz.

Trasa XIII CRACOVIA MARATON(źródło www.cracoviamaraton.pl):

Trasa XIII Cracovia Maraton