Otwarte Mistrzostwa UJ w narciarstwie alpejskim i snowboardzie

Piękna, słoneczna pogoda przywitała narciarzy i snowboardzistów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zjawili się na
V Otwartych Mistrzostwach Uniwersytetu Jagiellońskiego w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Drugi raz z rzędu zawody zorganizowane zostały w Białce Tatrzańskiej, na świetnie przygotowanym stoku Kaniówka.

16 stycznia 2015 r. na starcie zawodów stanęło ponad 50 zawodników naszej Alma Mater – studentów, pracowników oraz ich małoletnie dzieci. Plakat OMUJ w narciarstwie i snowboardzieTradycyjnie, po przybyciu pod stok, uczestnicy zawodów dopełnili formalności związanych ze startem, wymaganych przez organizatorów tj. weryfikacja uczestników, rejestracja do zawodów i odebranie numerów startowych. Następnie pod okiem organizatorów zawodów wszyscy uczestnicy OMUJ mogli odbyć wspólny - rozpoznawczy zjazd – na wyznaczonej trasie zawodów Slalomu Giganta.

Wyśmienite warunki do odbywania zawodów narciarskich i piękna aura sprawiły, że licznie gromadzacy się pod stokiem kibice mieli nadzieje na zobaczenie świetnych zawodów sportowych. O godzinie 10.00 jako pierwsze wystartowały w konkurencji Slalomu Giganta dzieci a zaraz po nich pracownicy. Oba zjazdy kończyli tradycyjnie studenci. Każdy uczestnik starał się wypaść jak najlepiej i każdy walczył do końca o jak najlepszy rezultat, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie.

W przerwie pomiędzy zjazdami konkurencji slalomu Giganta uczestnicy analizowali swoje pierwsze przejazdy, tak by w kolejnych, poprawić się i osiągnąć lepsze rezultaty.

Zwycięscy konkurencji Slalomu Giganta (suma czasów dwóch najlepszych zjazdów):

- Klara Jastrzębska (dziewczynki)
- Ignacy Jastrzębski (chłopcy)
- Izabela Jastrzębska (pracowniczki)
- Patryk Hartwich (pracownicy)
- Krzysztof Słupiński (studenci)

W trakcie przygotowywania trasy zjazdowej do Slalomu, w oczekiwaniu na kolejną konkurencję zawodnicy mieli możliwość pojeździć na nartach i potrenować techniczne elementy wymagającej jazdy slalomowej. Ci, którzy poczuli zmęczenie po pierwszej części Mistrzostw, w karczmie pod stokiem, raczyli się ciepłymi posiłkami i napojami na tradycyjnym apress ski.

Drugą konkurencję Slalom rozegrano popołudniu o godzinie 12.30. Podobnie jak w przypadku Slalomu Giganta tak i w slalomie zmagania na trasie rozpoczęły dzieci, potem pracownicy a zawody zamknęły zjazdy studentów. Niektórzy podchodzili do przejazdów z pewną ostrożnością, gdyż zawodnicy starali się by zostać sklasyfikowanym w dwuboju narciarskim - musieli ukończyć przynajmniej po jednym przejeździe w slalomie gigancie i slalomie. Trasa zjazdu była dość wymagająca i kilku osobom nie udało się dojechać bezbłędnie do mety.

Zwycięscy konkurencji Slalomu (suma czasów dwóch najlepszych zjazdów):

- Klara Jastrzębska (dziewczynki)
- Karol Jastrzębski (chłopcy)
- Irena Raźny (pracowniczki)
- Andrzej Rostworowski (pracownicy)
- Krzysztof Słupiński (studenci)

Po raz pierwszy w historii OMUJ, w zawodach wystartowali miłośnicy snowboardu. Zgodnie z  programem zawodów, ok godziny 14.30 odbyli próbne zjazdy i zapoznanie z trasą slalomu giganta. W związku z mniejszą ilością zgłoszonych zawodników, organizator skorzystał z zapisu regulaminu i połączył start uczestników w trzy kategorie – kobiety, mężczyźni i dzieci. Tuż po godzinie piętnastej na trasę giganta wyruszył  pierwszy zawodnik.

Zwycięscy konkurencji Slalomu giganta w snowboardzie (suma czasów dwóch najlepszych zjazdów):

- Klara Jastrzębska (dzieci)
- Pamela Drozd (kobiety)
- Hubert Borycki (mężczyźni)

Późnym popołudniem na stoku Kaniówka odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów, pucharów i statuetek oraz nagród dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach Otwartych Mistrzostw Uniwersytetu Jagiellońskiego w narciarstwie alpejskim i snowboardzie.

W klasyfikacji dwuboju (suma czasów dwóch najlepszych zjazdów z slalomu i slalomu giganta), w swoich kategoriach najlepsi okazali się:

- Klara Jastrzębska (dziewczynki)
- Ignacy Jastrzębski (chłopcy)
- Izabela Jastrzębska (pracowniczki)
- Patryk Hartwich (pracownicy)
- Krzysztof Słupiński (studenci)

W przeprowadzeniu zawodów swój udział miały także inne jednostki uniwersyteckie. Dział Promocji i Informacji UJ zapewnił symboliczne nagrody z logotypem Uczelni a Dział Socjalny umożliwił transport uczestników uniwersyteckim autobusem, który stał się fotograficzną atrakcją ośrodka narciarskiego w Białce Kaniówce.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w Mistrzostwach zaś zwycięzcom gratulujemy osiągniętych wyników.

Do zobaczenia na stoku za rok!